Fotowoltaika w Polsce zdobyła popularność na początku lat 2000. Początkowo wykorzystywano bardzo proste kolektory słoneczne, by z czasem przejść do zastosowania bardziej zaawansowanych technologicznie paneli fotowoltaicznych. Obecnie z powodzeniem wykorzystywane są one nie tylko w domach, ale i przedsiębiorstwach. Sprawdzamy, dlaczego fotowoltaika dla firm się opłaca.
- Fotowoltaika dla firm – co trzeba wiedzieć?
- Fotowoltaika dla firm – opłacalność. Dlaczego warto?
- Fotowoltaika dla firm – dotacje 2021
Fotowoltaika dla firm – co trzeba wiedzieć?
Fotowoltaika dla firm to rozwiązanie, które bardzo szybko zyskało popularność na świecie, więc z czasem zaczęło być stosowane również w Polsce. Ważne jest, aby na wszystkich etapach prac, związanych z jej montażem, korzystać z pomocy doświadczonych przedsiębiorstw, które nie tylko prawidłowo dobiorą moc instalacji pod zapotrzebowanie energetyczne firmy, ale i w poprawny sposób, w odpowiednich miejscach zamontują instalację. Energię pozyskaną ze światła słonecznego przedsiębiorca może wykorzystać na własne potrzeby, jak i odsprzedać przedsiębiorstwu energetycznemu.
W związku z kwestią sprzedaży prądu, rozwiązaniem, o którym trzeba wspomnieć, jest farma fotowoltaiczna, nazywana także elektrownią słoneczną. Składają się na nią tysiące ogniw, które produkują prąd zmienny trafiający do sieci. Eksperci uważają, że to doskonała inwestycja dla osób, które posiadają tereny, na których można zamontować połączone ze sobą panele.
Uważa się, że dla instalacji 1MW niezbędne są 2 ha gruntów o klasie IV lub gorszej. Koszt takiej inwestycji to około 2,6 mln złotych, według aktualnych wyliczeń powinien zwrócić się w 10 lat.
Fotowoltaika dla firm – opłacalność. Dlaczego warto?
Pierwszy z powodów mówiących o tym, dlaczego fotowoltaika dla biznesu jest opłacalna to realna oszczędność na zużyciu energii elektrycznej. Uważa się, że dzięki instalacji możliwe jest zmniejszenie rachunków za prąd nawet o 90%. Warto wiedzieć, że w sieci odnaleźć można kalkulator fotowoltaiki dla firm, który umożliwia samodzielne obliczenie korzyści finansowych wynikających z założenia paneli fotowoltaicznych w firmie. Specjaliści uważają, że w przypadku przedsiębiorstw koszty montażu ogniw zwracają się średnio w czasie 6-10 lat. Rozważając kwestie finansowe, nie sposób nie podkreślić, że fotowoltaika dla biznesu objęta jest 23% podatkiem VAT, który można całkowicie odliczyć jako koszt uzyskania przychodu. Dodatkowo warto zaznaczyć, że zastosowanie tego rozwiązania jest opłacalne również ze względu na uniezależnienie się od podwyżek cen prądu, które zapowiadane są na 2022 rok. Tego typu stałość pozwala firmom na dokładne szacowanie kosztów prowadzenia działalności, a także ewentualne wprowadzanie adekwatnych podwyżek.
Czy fotowoltaika dla firm przynosi jedynie finansowe korzyści przedsiębiorcom? Okazuje się, że nie! Kolejnym z aspektów, dla którego warto zainteresować w tego typu rozwiązaniem, jest możliwość uniknięcia ograniczeń poborów energii, które mogą być nakładane na firmy, zwłaszcza w okresie letnim. Nie mniej ważną zaletą fotowoltaiki w przedsiębiorstwie jest zwiększona konkurencyjność. Skoro o konkurentach mowa, należy zaznaczyć, że dzięki zainstalowaniu fotowoltaiki firma zyskuje lepszy wizerunek w oczach klientów oraz partnerów biznesowych. W dzisiejszych czasach bardzo duży nacisk kładzie się na promowanie proekologiczny rozwiązań, do których bez wątpienia należą instalacje produkujące energię elektryczną ze słońca. Dzięki nim zmniejsza się emisja pyłów zawieszonych oraz dwutlenku węgla do atmosfery.
Fotowoltaika dla firm – dotacje 2021
Ostatnim argumentem przemawiającym za montażem paneli fotowoltaicznych w firmie jest możliwość uzyskania na ten cel dotacji od państwa.
W roku 2021 funkcjonuje program Energia Plus. Skierowany jest on jedynie do przedsiębiorców i obejmuje dofinansowanie w formie pożyczki, która może pokryć 85% kosztów kwalifikowanych (z oprocentowaniem preferencyjnym, jak i na warunkach rynkowych) oraz dotacje pokrywające 50% kosztów kwalifikowanych. Zgłoszenia przyjmowane są do 17.12.2021 roku lub do wyczerpania środków.
Dodatkowo Bank Gospodarstwa Krajowego udziela gwarancji Biznesmax. Jest to pomoc w spłacie kredytów zaciągniętych na fotowoltaikę dla biznesu przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Zgłoszenia przyjmowane są przez cały czas. Oprócz wymienionych ogólnopolskich dotacji można uzyskać regionalne wsparcie w zakupie fotowoltaiki dla firm. Dla przykładu, w województwie śląskim, w którym znajduje się nasza siedziba, skorzystać można z pożyczki, pożyczki z opcją umorzenia albo dotacji. Środki udzielane są na ochronę atmosfery oraz przed hałasem. Mogą pokrywać do 90% kosztów kwalifikowanych, możliwe są umorzenie jej od 10% do 45%, a także karencja w spłacie przez rok.