3 wskazówki jak dbać o akumulator samochodu elektrycznego

arykuł w kategorii: Poradnik,

Chcesz, aby samochód elektryczny dobrze Ci służył przez lata? Musisz zadbać o jego akumulator! Jak to zrobić? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Skorzystaj z naszych rad, a będziesz mógł długo cieszyć się niezawodnością swojego pojazdu elektrycznego.

  1. Pamiętaj o odpowiednim sposobie ładowania e-samochodu
  2. Chroń akumulator przed ekstremalnymi temperaturami
  3. Unikaj niepotrzebnego obciążenia akumulatora

1. Pamiętaj o odpowiednim sposobie ładowania e-samochodu

Dla zachowania maksymalnej sprawności akumulatora w pojeździe elektrycznym zaleca się unikanie regularnego ładowania do pełna. Optymalny poziom zasilenia baterii oscyluje w granicach 20-80%, co pomaga wydłużyć jej żywotność. Jako kierowca samochodu elektrycznego powinieneś też pamiętać, aby akumulator w aucie nie pozostawał długo rozładowany. Korzystanie ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych oferujących umiarkowaną moc wydaje się lepszym rozwiązaniem niż częste podłączanie samochodu do tych umożliwiających szybkie zasilenie baterii. Musisz też regularnie kontrolować stan akumulatora, aby móc szybko zareagować w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Pamiętaj też o używaniu rekomendowanych przez producenta złączy, co zagwarantuje baterii bezpieczeństwo podczas ładowania.

2. Chroń akumulator przed ekstremalnymi temperaturami

Należy wziąć pod uwagę, że akumulatory samochodów elektrycznych są dosyć wrażliwe na skrajne warunki pogodowe, dlatego warto zapewnić im ochronę. W gorące dni nie parkuj pojazdu w miejscu o wysokim nasłonecznieniu, poszukaj raczej cienia lub zostaw go w garażu, aby uniknąć nadmiernego nagrzania akumulatora. Natomiast zimą pamiętaj o przechowywaniu pojazdu w zamkniętym pomieszczeniu. Pozwala to zminimalizować straty pojemności baterii. Gdy jest chłodno przed uruchomieniem e-samochodu, korzystaj z opcji wcześniejszego podgrzewania akumulatora. Do zachowania dobrego stanu baterii w pojeździe elektrycznym przyczynia się też ograniczenie jego użytkowania w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Dobrym pomysłem może być także monitorowanie temperatury wewnątrz samochodu, aby odpowiednio dostosować warunki przechowywania pojazdu.

3. Unikaj niepotrzebnego obciążenia akumulatora

Zbyt duża liczba urządzeń podłączonych jednocześnie do e-samochodu często skutkuje szybszym zużywaniem się akumulatora. Postaraj się zatem ograniczać używanie dodatkowego wyposażenia elektrycznego, gdy pojazd pozostaje w ruchu. Wyłącz klimatyzację, jeśli na zewnątrz nie panuje upał, czy też zrezygnuj z funkcji podgrzewania siedzenia, kiedy nie jest to konieczne. Zwracaj też uwagę na stan oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego – niepotrzebnie włączone światła mogą obciążać akumulator. Znakomitym rozwiązaniem wydaje się korzystanie z systemu zarządzania energią w samochodzie elektrycznym, aby zoptymalizować zużycie energii. Warto także regularnie sprawdzać efektywności energetyczną pojazdu w celu identyfikacji i wyeliminowania niepotrzebnych obciążeń.

Odpowiednie użytkowanie akumulatora w e-samochodzie może przedłużyć żywotność baterii, minimalizując prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. W naszej opinii warto regularnie kontrolować stan baterii i nie doprowadzać do jej przeciążenia czy też przegrzania. Zachowaj powyższy artykuł, aby zawsze pamiętać o tych kilku prostych zasadach.

wróć do wszystkich artykułów