O tym musisz wiedzieć przed zakupem stacji ładowania samochodów elektrycznych

arykuł w kategorii: Poradnik, Stacje ładowania,

Rozwój elektromobilności sprawia, że dostęp do samochodów elektrycznych i ich stacji ładowania jest w zasięgu niemal każdego. Poniżej informacje, które przydatne są przed zakupem właśnie takiej stacji. Zapraszamy do lektury!

Na co zwrócić uwagę, wybierając stację ładowania samochodów elektrycznych?

Samochody elektryczne umożliwiają ładowanie z gniazda sieciowego, jednak w porównaniu do ładowarki, czyli tzw. wallboxa, jest to nieefektywny i długi proces. Warto więc posiadać własną stację ładowania pojazdów elektrycznych.

Szukając odpowiedniej stacji do ładowania pojazdów elektrycznych, warto zwrócić uwagę na:

  • oferowaną przez domową instalację moc przyłączeniową,
  • liczbę faz,
  • rezerwę mocy,
  • maksymalną moc, z jaką ładowany może być samochód elektryczny,
  • przewody, które zasilają rozdzielnię oraz ich przekrój,
  • opcję wykorzystania dostępnej infrastruktur jak gniazdka w garażu,
  • wymagane zgody np. administracyjne,
  • aktualną sytuację prawną lokalu czy domu.

Analiza powyższych czynników pozwoli dobrać stację ładowania samochodów oraz wskaże te elementy, nad którymi należy popracować, żeby jej instalacja była możliwa.

Jakiej instalacji wymagają stacje ładowania pojazdów elektrycznych?

Inwestując w ładowarkę samochodów elektrycznych, należy sprawdzić zabezpieczenia różnicowo-prądowe i nadprądowe. Jeśli zabezpieczeń tych nie ma, trzeba mieć na uwadze, że ponieść trzeba będzie dodatkowe koszty z tym związane.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych o mocy 3,7 kW i 7,4 kW wymagają jednofazowej instalacji o mocy odpowiednio 16 A i 32 A, a te 11 kW i 22 kW, trójfazowej instalacji 16 A oraz 32 A.

Jaka wtyczka potrzebna jest do ładowania pojazdów elektrycznych?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych posiadają dwa rodzaje wtyczek elektrycznych do złącza AC. Jest to Typ 1 oraz Typ 2. Typ 1 w Europie jest praktycznie niespotykany, a pozwala na ładowanie o mocy do 7.4kW. Jest to rozwiązanie najczęściej wykorzystywane w Azji. Typ 2 już w 2013 roku uznany został przez Unię Europejską za oficjalną wtyczkę na terenie wspólnoty.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych na naszych mapach, posiadają wtyczkę Typu 2 i jest to najpopularniejszy i najlepszy wybór w miejscach publicznych.

Jakie są dodatkowe akcesoria do stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Zaopatrując się w stację ładowania pojazdów elektrycznych, warto wybrać dodatkowe akcesoria, które znacznie ułatwią jej użytkowanie. jednym z przykładów jest wieszak na kable, który pozwoli na uniknięcie przypadkowego najechania na kabel. Posiadacze fotowoltaiki również powinni z niej skorzystać przy ładowaniu swojego pojazdu elektrycznego i zintegrować ją ze stacją ładowania, za pomocą odpowiedniego oprogramowania.

Stacja ładowania samochodów, kto powinien ją zamontować?

Stacja ładowania samochodów elektrycznych powinna być zamontowana przez specjalistę, który dokona tego w odpowiedni sposób. Fachowiec będzie znał obowiązujące przepisy, wymogi oraz normy i właściwie przeprowadzi proces instalacji stacji ładowania samochodów elektrycznych.

wróć do wszystkich artykułów