Jak zaplanować podróż samochodem elektrycznym i gdzie znaleźć stacje ładowania?

arykuł w kategorii: Poradnik, Stacje ładowania,

Długa podróż elektrykiem dla wielu wydaje się stresujące, wiele osób obawia się, że nie starczy im baterii. My jednak wiemy, że to wszystko kwestia planowania. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak zaplanować podróż samochodem elektrycznym i jak w tym może pomóc mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Jak zaplanować podróż samochodem elektrycznym?

Przed wyjazdem w dłuższą podróż warto dokładnie zaplanować wycieczkę. Ze względu na pojazd i ograniczoną moc baterii podróż należy dostosować do ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Podpowiemy, jak do długiej podróży elektrykiem można się przygotować.

Zaplanuj podróż z mapą stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Swoją trasę podróży warto dokładnie prześledzić z mapą ładowarek. Dzięki niej możemy wybrać kilka punktów, w których zatrzymamy się na postój. Warto wybierać takie drogi, które będą miały stacje ładowania po drodze, by nie musieć zbytnio zjeżdżać z trasy.

Naładuj samochód do pełna

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że baterii najlepiej nie rozładowywać do zera i nie ładować do pełna, dzięki temu zwiększa się żywotność baterii. W tym przypadku trzeba o tym zapomnieć, przed długą podróżą warto naładować samochód na 100%. Jednorazowe ładowanie do pełna nie zepsuje baterii, a lepiej jest mieć więcej mocy w zapasie.

Zabierz ze sobą przejściówki do ładowarki

Podróż najlepiej zaplanować z mapą stacji ładowania pojazdów elektrycznych, najlepiej tak, by samochód w ciągu jednej podróży podładować kilka razy. W tym czasie możemy spotkać wiele różnych stacji ładowania, warto mieć swój przewód i przejściówkę, gdyby okazała się sytuacja, że dana stacja nie obsługuje naszej wtyczki.

Gdzie znaleźć stacje do ładowania pojazdów elektrycznych?

Podczas planowania podróży samochodem elektrycznym warto wspomóc się listą, mapą stacji ładowania samochodów elektrycznych, pomóc w tym mogą specjalne strony, a nawet mapy Google. Mapy Google od pewnego czasu umożliwiają wyszukiwanie stacji ładowania przez aplikację. Większość użytkowników elektryków korzysta jednak z mapy PlugShare, która jest uzupełniana przez innych użytkowników strony. Na tej mapie możemy znaleźć tradycyjne stacje ładowania, szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych, wielką zaletą tej mapki stacji ładowania samochodów elektrycznych jest to, że można sortować pinezki według wtyczek czy sieci.

Ile jest stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce?

W Polsce obecnie funkcjonuje ponad 2500 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, z czego prawie 900 stacji oferuje szybkie ładowanie prądem stałym DC, reszta to ładowarki o mniejszej mocy – idealne na całonocne ładowanie pojazdu elektrycznego. Z miesiąca na miesiąc liczba punktów ładowania rośnie, bez problemu można je znaleźć już w większych miasta, co więcej, stają się one powoli standardem także w mniejszych miejscowościach.

Trend elektromobilności nie zwalnia, wręcz przeciwnie – przyspiesza. Z roku na rok pojawia się coraz więcej stacji ładowania. Bezproblemowa podróż elektrykiem bez obaw o baterię to tylko kwestia czasu.

wróć do wszystkich artykułów