Stacja ładowania aut elektrycznych w garażu, jaką wybrać i jak zainstalować?

arykuł w kategorii: Mobilna stacja ładowania, Poradnik, Stacje ładowania,

Stacje ładowania samochodów to niezwykle praktyczne urządzenia, które pozwalają na wygodne odnowienie poziomu baterii w pojeździe. Często można je spotkać w centrach miast lub na przedmieściach. Warto jednak pamiętać, że jednym z bardziej praktycznych rozwiązań dla kierowcy posiadającego dom z garażem, będzie osobista ładowarka. Jeśli ty też szukasz nowej stacji ładowania aut elektrycznych do garażu, poniżej przedstawiamy jak ją wybrać i zainstalować.

Jak wybrać stację ładowania aut elektrycznych do garażu?

Na rynku dostępy jest ogrom propozycji, jeśli chodzi o stacje ładowania samochodów elektrycznych. Każdy z modeli może okazać się interesujący i odznaczać się unikalnymi cechami. Urządzenie do garażu powinno jednak spełniać określone kryteria. Najpopularniejsze stacje ładowania samochodów elektrycznych, dzielą się na AC, DC, a także na kompaktowe i wolnostojące.

Szukając odpowiedniego rozwiązania dla siebie, najlepiej zastanowić się, czego oczekujemy i jakie mamy możliwości. Mówiąc o garażu, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rozmiar stacji ładowania. Nie warto bowiem wybierać zbyt dużych urządzeń, ponieważ mogą one niepotrzebnie zajmować cenne miejsce.

Instalując stację ładowania samochodu w garażu, dobrze również odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób będziemy chcieli jej używać. Różne ładowarki wykorzystują różny prąd, co ma wpływ na czas ładowania. Warto więc dobrać urządzenie, do własnych przyzwyczajeń i stylu jazdy.

Jednym z lepszych wyborów do użytku prywatnego może być domowa stacja ładowania samochodów typu Wallbox, której kompaktowa forma powinna dobrze wpisać się w przestrzeń garażu. Małe ładowarki tego rodzaju z łatwością można przymocować na ścianie, dzięki czemu możliwe jest zaoszczędzenie odrobiny miejsca. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala również na ciągłe ładowanie pojazdu, kiedy tylko jest on zaparkowany.

Pamiętając o tym, że w nocy, samochód w większości przypadków będzie stał w garażu, interesującym wyborem może okazać się kompaktowa stacja do ładowania aut elektrycznych na prąd przemienny. Rozwiązanie to nie jest może najszybsze, ładowanie nocne nie wymaga aż takiej prędkości. Podłączając się więc pod ładowarkę o nieco mniejszej mocy, łatwo zaoszczędzić odrobinę energii, w dalszym ciągu wstając rano z naładowanym samochodem.

Jak zainstalować stację ładowania aut elektrycznych?

Wszelkie plany nie zdadzą się na wiele, bez poprawnego podłączenia stacji ładowania aut elektrycznych. Pamiętając o tym, że systemy tego rodzaju stale pozostają pod wysokim napięciem, do bezpiecznej instalacji niezbędna będzie pomoc osoby z uprawnieniami SEP. Jednym z lepszych sposobów na to, jak zainstalować stację ładowania aut elektrycznych, jest więc kontakt z producentem lub odpowiednim serwisantem, który zajmuje się tego rodzaju sprawami.

Samodzielny montaż stacji ładowania aut elektrycznych

Kompaktowe stacje ładowania aut elektrycznych tylu Wallbox nie są urządzeniami zbyt skomplikowanymi. Możliwy jest więc samodzielny montaż całego systemu, który przy okazji można również podłączyć do instalacji fotowoltaicznej. Nie można jednak zapominać, że samodzielna instalacja powinna być wykonywana wyłącznie przez osobę, która posiada właściwą wiedzę oraz uprawnienia.

Zastanawiając się więc, jak wybrać i zainstalować stację ładowania aut elektrycznych w garażu, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Jednym z lepszych wyborów, może okazać się w tym przypadku kompaktowa ładowarka na ścianę typu Wallbox. Instalację najlepiej powierzyć specjalistom, lub zająć się nią samemu, o ile mamy odpowiednie uprawnienia.

wróć do wszystkich artykułów