Jak można zarabiać na stacjach ładowania samochodów elektrycznych?

arykuł w kategorii: Poradnik, Stacje ładowania,

W Polce na drogach możemy znaleźć coraz więcej elektryków, do 2050 roku UE ma zamiar osiągnąć neutralność klimatyczną, a to będzie wiązało się z redukcją emisji spalin – ludzie koniec końców będą musieli przesiąść się na elektryki. Skoro samochody elektryczne są tylko kwestią czasu, to czy można się na nich wzbogacić? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak można zarabiać na ładowarkach do samochodów.

Czy na stacjach ładowania samochodów można zarobić?

Na stacjach ładowania samochodów elektrycznych faktycznie można zarobić, a to dlatego, że inwestowanie w nie jest uproszczone dzięki ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która pozwala na budowę ładowarki bez licznych zezwoleń. To w praktyce oznacza, że ładowarkę może postawić każdy, kto spełni tylko wymagane formalności, czyli:

  • zgłosi roboty budowlane,
  • wykona inwentaryzację geodezyjną,
  • wprowadzi odpowiednie zabezpieczenia energetyczne,
  • wpisze stację ładowania do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych.

Warto dodać, że w przeciwieństwie do paliwa, sprzedaż energii jest aktualnie zwolniona z posiadania koncesji, dlatego może to być opłacalny biznes dla przedsiębiorców.

Ile można zarobić na ładowarkach do samochodów?

Zarabianie na stacjach do ładowania pojazdów elektrycznych polega na sprzedaży prądu, opłatę można pobierać za czas ładowania, za kilowaty lub za samo podłączenie. Każdy punkt ładowania posiada inną taryfę, cenę za prąd, jak i marżę. Cena jest indywidualnie ustalana przez inwestora, jest ona jednak podyktowana kosztami za prąd.

Cena stacji ładowania samochodów elektrycznych

Warto jednak wspomnieć, że na stacjach ładowania pojazdów elektrycznych nie zarabia się od razu, najpierw musi zwrócić się sama inwestycja, która może kosztować nas co najmniej 100 tys. złotych. Warto dokładnie przemyśleć biznesplan, ładowarka powinna znaleźć się w widocznym miejscu, często odwiedzanym przez innych ludzi. Źle dobrane miejsce może nie przynieść nam zysku, jedno ładowanie dziennie nie pokryje nawet kosztów utrzymania takiej ładowarki.

Jeśli chcemy założyć stację o podwyższonej mocy ładowania, czyli powyżej 40 kW, to będzie się to wiązało z dodatkową opłatą energetyczną, co miesiąc będziemy zobowiązani zapłacić pewną kwotę za wyższy próg energetyczny oraz za zużycie prądu przez klientów, dlatego odpowiednie miejsce jest tak ważne.

Jak zacząć zarabiać na ładowaniu samochodów elektrycznych?

Na stacji ładowania pojazdów elektrycznych można zarabiać na kilka sposobów, po pierwsze możemy pobierać opłaty jednorazowe oraz za zużycie energii, możemy także oferować płatne subskrypcje właścicielom samochodów, którzy mogą wykupywać ilość doładowań w danym miesiącu. Wzrost przychodów może zostać także powiększony, jeśli ładowarki umieścimy przykładowo na parkingu w galerii handlowej, w biurowcu, przy hotelu lub w innym popularnym miejscu.

Samochody elektryczne jeszcze nie są aż tak popularne, ale wszystko wskazuje na to, że będą. Polski rząd zachęca kierowców do inwestowania w elektryki darmowymi parkingami, możliwością poruszania się po buspasach czy strefach niskoemisyjnego transportu.

wróć do wszystkich artykułów