Moc stacji ładowania e-samochodu, a czas jego ładowania — jak to wygląda?

arykuł w kategorii: Stacje ładowania,

Kierowcy e-samochodów mogą korzystać z wielu rodzajów stacji ładowania. Jedną z ich głównych cech wyróżniających, jest moc, a więc też czas ładowania. Jeśli zastanawiasz się więc, w jakim czasie można naładować samochód elektryczny ze stacji 22 kW lub 120 kW, czytaj dalej! Poniżej opisujemy najczęściej spotykane rodzaje ładowarek.

Jak szybko ładuje stacja ładowania 22 kW AC?

W przypadku pojazdów wyposażonych w odpowiednie gniazdo stacja ładowania 22 kW AC jest w stanie w pełni naładować pojazd w zaskakująco krótkim czasie, biorąc pod uwagę jej moc. Przykładowo, samochód elektryczny z baterią o pojemności 40 kWh może zostać naładowany do pełna w około dwie godziny. Warto zaznaczyć jednak, że czas ładowania zależy również od innych czynników, na przykład od aktualnego stanu naładowania baterii. Jeśli bowiem podłączamy nasz pojazd regularnie do sieci, czas ładowania może być krótszy. Najlepszym porównaniem może być tu tankowanie samochodu, z pustym bakiem, a takiego ze zbiornikiem w większości pełnym. Jeśli tylko doładowujemy akumulatory, cały proces będzie trwał krócej.

W ile naładuje się samochód przy ładowarce 30 kW DC?

Korzystając ze stacji ładowania samochodów elektrycznych o mocy 30 kW DC, kierowcy mogą naładować swój pojazd znacznie szybciej w porównaniu do metod wykorzystujących prąd przemienny. Przykładowo, pojazd z baterią o pojemności 60 kWh może zostać naładowany w około dwie godziny. Jest to możliwe dzięki bezpośredniemu przekazywaniu prądu stałego (DC) do baterii, omijając wewnętrzny przetwornik samochodu, co znacznie przyspiesza proces ładowania. Stacje ładowania DC o mocy 30 kW są szczególnie przydatne w miejscach, gdzie kierowcy potrzebują szybkiego doładowania, na przykład na stacjach paliw czy parkingach przy centrach handlowych, pozwalając na wygodniejsze korzystanie z pojazdów elektrycznych.

Jak szybko działają stacje ładowania 120 kW DC?

Stacje ładowania o mocy 120 kW DC jedne z najmocniejszych dostępnych obecnie ładowarek. Oferują imponujące wyniki względem słabszych urządzeń i skracają czas potrzebny na doładowanie samochodów elektrycznych. Mogą one naładować większość nowoczesnych samochodów elektrycznych z baterią o pojemności około 60 kWh od 0 do 80% w zaledwie około 30 minut. Jest to możliwe dzięki bezpośredniemu przesyłaniu dużych ilości energii elektrycznej w formie prądu stałego bezpośrednio do baterii pojazdu, co zdecydowanie przyspiesza proces ładowania. Stacje o takiej mocy są szczególnie przydatne na autostradach i w punktach szybkiego ładowania, umożliwiając kierowcom szybki powrót na trasę.

Czas pracy stacji ładowania do gniazdka

Korzystanie z gniazdka lub tzw. siły do ładowania samochodów elektrycznych jest najprostszym, ale zarazem najwolniejszym sposobem doładowania baterii. Ładowarki podłączane do zwykłych gniazdek, często określane jako ładowarki mobilne, zazwyczaj dostarczają moc około 2-3 kW. Oznacza to, że pełne naładowanie baterii o pojemności 60 kWh może zająć nawet 20-30 godzin. Mimo niskiej prędkości ładowania, taki sposób jest ekonomiczny i dostępny bez potrzeby instalacji dodatkowej infrastruktury.

Jak widzisz, im mocniejsza ładowarka, tym krótszy czas ładowania. Najszybsze okazują się urządzenia wykorzystujące prąd stały DC, ale nawet ekonomiczne rozwiązania mobilne mają swoje zalety. A Ty jak ładujesz swój samochód elektryczny?

wróć do wszystkich artykułów