Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego na stacji publicznej, a ile w domu?

arykuł w kategorii: Stacje ładowania, Wiedza eksperta,

Koszt ładowania samochodu elektrycznego zależy od wielu czynników. Jednocześnie jest jedną z kwestii, która budzi wiele wątpliwości wśród klientów. Wokół tematu elektromobilności krążą mity dotyczące między innymi wysokich cen ładowania. Dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na jedno z kluczowych pytań oraz rozwiać wszelkie wątpliwości. Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego na stacji publicznej, a ile w domu? Odpowiadamy!

 

Spis treści:

 

Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego?

Każdy, kto decyduje się na zakup samochodu, analizuje koszty związane z utrzymaniem pojazdu. Zazwyczaj rozważenia dotyczą pytania: benzyna czy diesel? Warto jednak zwrócić uwagę na inne możliwości. Postęp technologiczny zaowocował również rewolucyjnymi rozwiązaniami w przemyśle samochodowym. Elektromobilność to jeden z trendów, który opanował wiele krajów w Europie i na świecie. Pojawił się również w Polsce.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup pojazdów elektrycznych. Mimo to kojarzą się zazwyczaj z produktami zarezerwowanymi dla elity. Dlaczego? Największe wątpliwości dotyczą tematu: ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego. Prąd kojarzy się wielu osobom z wysokimi rachunkami. Nie inaczej jest również w przypadku ładowania samochodu elektrycznego.

Takie przekonania rzutują na ostateczną decyzję o odrzuceniu inwestycji w elektromobilność. Zanim jednak wybierzesz rozwiązanie dla siebie, przeanalizuj dokładnie, ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego oraz jakie są różnice między cenami paliwa. Zacznijmy od mitów.

 

Koszt ładowania samochodu elektrycznego – mity

Polacy podchodzą do samochodów elektryczną z dozą niepewności i ograniczonym zaufaniem. Mimo że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w elektromobilność, wciąż krąży wokół niej wiele mitów. Jedna z wad, która niestety jest faktem, to wysoki koszt zakupu samochodu elektrycznego. Szacuje się jednak, że do 2023 roku ceny powinny się wyrównać z wartością rynkową pojazdów spalinowych.

Dlaczego o tym wspominamy? To właśnie od tej wady pochodzi wiele mitów, które składają się na jeden wniosek: auto zasilane prądem jest nieekonomiczne. Jeżeli zapytamy jednak potencjalnych klientów, ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego, większość osób nie będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

 

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem samochodu, bardzo często zwracamy się z prośbą o radę do znajomych, a nie ekspertów. W efekcie można usłyszeć, że koszt ładowania samochodu elektrycznego przekracza kilkukrotnie wydatki związane z tankowaniem pojazdu spalinowego. Należy podkreślić, że jest to mit. Rzeczywistość okazuje się wręcz odwrotna. Jak prezentuje się koszt ładowania samochodu elektrycznego?

 

Cena ładowania samochodu elektrycznego w domu

Wpływ na koszt ładowania samochodu elektrycznego ma kilka czynników. Po pierwsze, wiele zależy od tego, jaki model pojazdu wybierzesz. Podczas podejmowania tej decyzji warto wziąć pod uwagę pojemność baterii, zasięg oraz koszt przejechania 100 km. Każdy z tych parametrów wpływa na to, jak wysoka będzie cena ładowania samochodu elektrycznego w domu oraz na stacji. Jeżeli masz już auto i przychodzi czas na podjęcie decyzji dotyczącej sposobu “tankowania”, a także zakupu ładowarki, powinieneś mieć wiedzę na temat wszystkich powyższych parametrów. Dzięki nim wybierzesz najlepsze z możliwych rozwiązań.

Stacje ładowania montowane w domu podłącza się zazwyczaj do gniazdka, w którym przepływa prąd przemienny. Dlatego też ładowanie samochodu w tym przypadku zajmuje więcej czasu, ale wykorzystuje mniejszą energię. Oznacza to oczywiście również niższą cenę niż w przypadku pozostałych rozwiązań. Co więcej, porównując ceny paliw oraz koszt ładowania samochodu elektrycznego w przeliczeniu na 100 km, można jednoznacznie stwierdzić, że ładowanie jest nawet kilkukrotnie tańsze!

 

Oto idealny przykład: Hyundai Kona Electric ładowany za pomocą stacji AC wiąże się z kosztem około 9 zł za 100 km. Z kolei ceny za benzynę i diesel to około 19 zł. Na drugim miejscu wśród najtańszych rozwiązań znajduje się Hyundai Kona 1.6 + Gaz. W tym przypadku mamy do czynienia z kosztem wyższym niż 12 zł.

 

Sprawdź dostępne urządzenia w zakładce STACJE ŁADOWANIA!

 

Cena ładowania samochodu elektrycznego w domu jest więc korzystniejszym rozwiązaniem niż pozostałe metody tankowania. Pozostaje jednak pytanie, czy zawsze tak będzie? Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego na stacji ładowania znajdującej się w miejscu publicznym?

 

Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego na stacji?

Jeżeli zdecydujesz się na ładowanie samochodu elektrycznego na stacji, możesz z pewnością zaoszczędzić sporo czasu. W takich miejscach znajdują się szybkie ładowarki DC dostarczające prąd stały. Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego na stacji?

To, ile będziesz musiał zapłacić, zależy przede wszystkim od ceny energii sprzedawanej przez operatora. Warto jednak zwrócić uwagę, że koszt naładowania samochodu elektrycznego na stacji za pomocą ładowarki DC jest znacznie wyższy niż w przypadku ładowarki AC. Różnica jest nawet czterokrotna.

Przykładem może być koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym Hyundai Kona Electric, która w przypadku stacji DC wynosi około 31 zł. Przypomnijmy, że w przypadku ładowarki AC cena to około 9 zł przy przyjętych stawkach.

spark

Ekoenergetyka Spark, do 20 kW DC mocy wyjściowej, sprawdź szczegóły techniczne na: https://sigmapolska.pl/stacje-ladowania-pojazdow-elektrycznych/wallbox-dc-stacja-elektryczna-o-wiekszej-mocy/

 

Warto również zwrócić uwagę na rozwiązanie, jakim są publiczne stacje AC. Cena za 1kWh przypadku ogólnodostępnych urządzeń zależy w dużej mierze od operatora. Każdy z nich wprowadza opłaty różniące się pod względem wysokości – podobnie jak stacje paliw. Dodatkowo należy pamiętać o opłacie postojowej. Cena za 1 kWh w I kwartale 2021 roku wynosiła w przypadku publicznych stacji ładowania AC około 1,45 zł. Oczywiście, można znaleźć tańsza i droższe miejsca. Wynik ten został uśredniony.

 

Po uwzględnieniu powyższych wartości oraz przeliczeniu tej kwoty na 100 km otrzymamy koszt wynoszący nawet około 32 zł – przy założeniu uśrednionego zużycia w wysokości do dwudziestu dwóch kWh na 100 km.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź artykuł: Czas i cena ładowania samochodów elektrycznych – zestawienie!

 

Podsumowanie: Koszt naładowania samochodu elektrycznego na stacji a w domu

 

Koszt naładowania samochodu elektrycznego okazuje się w wielu przypadkach niższy niż w przypadku pojazdów spalinowych. Warto zwrócić uwagę, że korzystniejsze cenowo okazują się ładowarki AC. Należy jednak liczyć się z dłuższym czasem ładowania niż w przypadku stacji DC. “Szybkie ładowarki” wiążą się niemal z czterokrotnie wyższym kosztem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak dokładnie prezentuje się czas ładowania, sprawdź artykuł: Jak długo ładuje się samochód elektryczny?
wróć do wszystkich artykułów