Fotowoltaika zyskuje na popularności, szczególnie w ostatnich latach. Panele fotowoltaiczne coraz chętniej są instalowane w gospodarstwach domowych. A jak wyglądało to jeszcze parę lat temu? Czy czerpanie energii ze słońca istnieje dopiero kilka lat? Okazuje się, że nie. Pierwsze moduły wytwarzające prąd stały ze słońca powstały w XX wieku. Zapraszamy do zapoznania się z historią fotowoltaiki.
Historia fotowoltaiki
Pierwsze zjawiska fotowoltaiczne zostały odkryte w 1839 roku. Alexandre Edmond Becquerel przeprowadził eksperyment z użyciem elektrod metalowych i elektrolitów. W trakcie eksperymentu zauważył, że materiały wystawione na działanie promieni słonecznych generują energię elektryczną. 50 lat później Wiliam Adams i Richard Evans Day, zaobserwowali, że materiały wykonane w całości z selenu wytwarzają impuls elektryczny po wystawieniu na światło słoneczne, oni odkryli coś, co dziś nazywamy efektem fotowoltaicznym. Kilkadziesiąt lat później Albert Einstein został Nagrodę Nobla za pracę, w której opisywał efekt fotoelektryczny. Dowodził on w niej, że światło słoneczne to strumień fotonów, które zawierają kwant energii. Od tego czasu ekoenergetyka zaczęła się rozwijać.
Pierwsze moduły fotowoltaiczne na świecie
Pierwsze panele fotowoltaiczne powstały dopiero w 1954 roku, czyli 33 lata po otrzymaniu nagrody nobla za pracę naukowej na temat mechaniki kwantowej przez Alberta Einsteina. Pierwsze panele PV działające na krzemowe ogniwa słoneczne zostały opracowane przez Geralda Pearsona, Daryla Chapina i Calvina Fullera. Służyły one do zasilania zabawkowego wiatraczka i radia.
Najstarsza farma fotowoltaiczna w Europie
Z kolei najstarsza farma fotowoltaiczna w Europie działa do dziś i znajduje się w Szwajcarii. Została uruchomiona w 1982 roku w Lugano. Instalacja fotowoltaiczna została zamontowana na dachu budynku uniwersytetu Scuola Universitaria Professionale della Svizzera Italiana (SUPSI).
Instalacja fotowoltaiczna w systemie on-grid miała moc 10 kW, składała się ona z prawie 300 modułów krystalicznych marki Arco Solar (ogniwa tej firmy wykorzystywane były także w satelitach, które wysyłano na orbitę). Po 20 latach naukowcy przeprowadzili pierwsze badania, w celu określenia wydajności po wielu latach ciągłego użytkowania. Stwierdzono częściową degradację kompozytów (korozja, popękane ogniwa, uszkodzone przewody elektryczne, wypalone miejsca w panelach), jednak nie miała ona istotnego wpływu na zmniejszenie ilości pozyskiwanej energii. Mimo stwierdzonych w badaniach uszkodzeń farma po ponad 35 latach generuje 80% założonej mocy instalacji.
Pierwsza farma fotowoltaiczna w Polsce
Pierwsza polska naziemna farma PV powstała w Wierzchosławicach pod Tarnowem w 2011 roku i należała do spółki Energia Wierzchosławice Sp. z o.o.. Miała ona moc 1 MW, składała się z 4445 paneli słonecznej, jeden moduł miał moc 225 W. Ta farma fotowoltaiczna zajmowała powierzchnię 2 hektarów. Koszt inwestycji wynosił ponad 10 mln złotych, farma otrzymała 50% dofinansowanie dzięki środkom unijnym z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Energia wytwarzana przez moduły fotowoltaiczne była bezpośrednio sprzedawana do sieci energetycznej.