Płatność kartą za ładowanie pojazdu elektrycznego – co warto wiedzieć?

arykuł w kategorii: Stacje ładowania,

Dynamiczny rozwój elektromobilności w Europie, a więc także w Polsce jest faktem. W związku z tym pojawiają się nowe możliwości odnośnie sposobów ładowania samochodów elektrycznych oraz dokonywania płatności. Od początku 2024 weszły w życie nowe regulacje dotyczące płatności kartą za ładowanie pojazdów elektrycznych, co trzeba o nich wiedzieć? Czy będą one ułatwieniem dla kierowców?

Nowe przepisy dotyczące płatności za ładowanie samochodów elektrycznych

Rozwinięcie sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych to nie jedyny cel, jaki postawiła przed sobą wspólnota europejska. Istotne jest również ułatwienie kierowcom dokonywania opłat za ładowanie pojazdów. We współczesnym świecie wszystkim zależy na tym, aby tego typu czynności były proste i nie zabierały zbyt wiele czasu. Szybkie płatności kartą są więc koniecznym rozwiązaniem.

Wobec tego, z myślą o ułatwieniu korzystania ze stacji ładowania, wprowadzane są innowacje technologiczne. Współpraca firm eService i Elocity ma na celu ułatwienie płatności za ładowanie poprzez integrację terminali płatniczych z różnymi stacjami ładowania. Od pierwszej połowy 2024 roku, nowe stacje ładowania będą musiały umożliwiać kierowcom korzystanie z płatności ad hoc, co ma na celu uproszczenie procesu ładowania i fakturowania​. Ta opcja bez wątpienia sprawi, że elektromobilność stanie się dla konsumentów znacznie bardziej przystępna.

Jak wygląda płatność kartą za ładowanie?

Dotychczas płatność kartą za ładowanie samochodu elektrycznego nie była tak prosta jak płatność za paliwo tradycyjne. W przypadku stacji ładowania komercyjnych nie można było zazwyczaj płacić gotówką, a także bezpośrednio kartą płatniczą przy ładowarce. Niezbędna była rejestracja w systemie danego operatora ładowarek, podanie wymaganych danych oraz przejście procedury autoryzacyjnej.

Po zmianach przepisów płatność kartą za ładowanie samochodów elektrycznych stała się znacznie łatwiejsza i bardziej dostępna. Nowe regulacje mają na celu uproszczenie i ujednolicenie sposobów płatności w stacjach ładowania, aby kierowcy mogli łatwo płacić bez konieczności posiadania specjalnych kart lub aplikacji dedykowanych danemu operatorowi stacji ładowania.

Czy płatność kartą za korzystanie ze stacji to dobre rozwiązanie?

Nowe przepisy mają na celu uczynienie procesu ładowania samochodów elektrycznych prostszym i bardziej dostępnym dla szerokiej grupy użytkowników, co może przyczynić się do dalszego rozwoju elektromobilności. Oznacza to jednoznacznie, że wykorzystanie kart płatniczych w tym przypadku jest bardzo dobrym rozwiązaniem, tym bardziej że jest to sposób płatności, z którego korzysta znaczna część społeczeństwa. Płatności tego typu są zabezpieczone wieloma mechanizmami ochrony przed oszustwami, a w przypadku ewentualnych problemów, użytkownik może liczyć na wsparcie swojego banku. Dodatkowo, nowoczesne terminale płatnicze oferują wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji​. Z punktu widzenia konsumentów płacenie w ten sposób pozwala na łatwe śledzenie wydatków na ładowanie w historii transakcji bankowych, co ułatwia zarządzanie budżetem i kontrolę nad wydatkami związanymi z użytkowaniem samochodu elektrycznego.

Jeśli chcesz stać się częścią zmian na lepsze i rozważasz zakup stacji ładowania pojazdów elektrycznych, to koniecznie skontaktuj się z nami.

wróć do wszystkich artykułów