Czy budowa domowej stacji ładowania pojazdów jest trudna?

arykuł w kategorii: Mobilna stacja ładowania, Poradnik, Stacje ładowania,

Budowa domowej stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest marzeniem wielu kierowców elektryków. Założenie tego rodzaju instalacji może być jednak nieco przytłaczające. Cała procedura nie jest jednak aż tak skomplikowana, aby nie móc przynajmniej dać sobie szansy, na wygodne ładowanie samochodu w domu. Jeśli jesteś więc zdeterminowany do działania, poniżej przedstawiamy krok po kroku, czego wymaga budowa stacji ładowania aut i czy faktycznie jest to tak trudne.

Wybierz odpowiednią stację ładowania aut dla siebie

Pierwszym krokiem, jeszcze przed rozpoczęciem budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych, jest wybór odpowiedniej ładowarki dopasowanej do naszego auta. Jest to krok kluczowy, ponieważ instalacja innej niewłaściwego urządzenia, może spowodować późniejsze problemy. Wybierając stacje ładowanie pojazdów elektrycznych do domu, warto skupić się na modelach kompaktowych, które nie wymagają budowanie bardziej skomplikowanej infrastruktury.

Bardzo istotną kwestią podczas wyboru domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych, jest wybór rodzaju wtyczki oraz typu prądu, który ma być wykorzystywany. W tym przypadku decyzja powinna być dość prosta, bo przeważnie uzależniona będzie od rodzaju złącza, obecnego w samochodzie. Można jednak powiedzieć, że dość popularnym rozwiązaniem do domu w europie, jest kompaktowa stacja ładowania wallbox ze wtyczką Type 2, której instalacja nie powinna być aż tak trudna.

Skonsultuj się ze specjalistami od stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Nie można zapominać, że budowa stacji ładowania pojazdów w domu w dalszym ciągu oznacza konieczność pracy z istniejącą już instalacją elektryczną. W większości przypadków będzie więc konieczne opracowanie unikalnego planu instalacji oraz rozplanowania miejsca i sposobu podłączenia ładowarki. Warto o tym pamiętać, szczególnie kiedy posiadamy również instalację fotowoltaiczną, z której chcielibyśmy skorzystać. Konsultacja ze specjalistami od podłączeń stacji ładowania nie jest trudnym krokiem do podjęcia, a może oszczędzić wiele problemów na następnych etapach pracy.

Zgłoś stację ładowania pojazdów do urzędu

Przepisy lubią się zmieniać, ale dla pewności, warto mieć wszystko dopięte na ostatni guzik. Co prawda, montaż domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych nie wymaga szczególnych pozwoleń, ale dobrze jest ją zgłosić do odpowiedniego organu. Na szczęście, zgłoszenie budowy ładowarki aut do starostwa lub urzędu miasta nie jest zbyt trudną procedurą, a może ułatwić nam bezproblemową pracę.

Zainstaluj stację ładowania aut w domu

Potencjalnie trudnym procesem, może okazać się sama budowa i montaż domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych. Jednak ze względu na to, że nie każdy użytkownik aut elektrycznych musi być wykwalifikowanym technikiem, ds. elektryki, często warto skorzystać z pomocy specjalistów. Może to bowiem oszczędzić sporo nerwów oraz czasu, ponieważ dla zgranej ekipy technicznej, budowa stacji ładowania pojazdów w domu nie powinna sprawiać większych problemów.

Jak więc widać trudność budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych zależy przede wszystkim od tego, jaką ścieżkę obierzemy. Z pomocą odpowiednich specjalistów planowanie oraz montaż nie muszą być aż tak trudne.

wróć do wszystkich artykułów