Zastanawiasz się nad budową farmy fotowoltaicznej, ale nie wiesz, czy ta inwestycja jest opłacalna? Masz obawy, czy zdołasz pozytywnie przejść procedurę załatwienia pozwolenia? Sprawdź, jakie są wady i zalety budowy takiej farmy i rozwiej swoje wątpliwości.
- Jak załatwić pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej?
- Sprzeciw wobec budowy farmy fotowoltaicznej
- Jakie są koszty budowy farmy fotowoltaicznej?
- Czy na farmie fotowoltaicznej można zarabiać?
Jak załatwić pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej?
Założenie farmy fotowoltaicznej to długoterminowa inwestycja, którą należy dobrze rozplanować. Budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się z koniecznością uzyskania zezwolenia na jej postawienie, co może potrwać nawet 2 lata. Jednak ogromną zaletą budowy farmy fotowoltaicznej są zyski, jakie ona generuje, które są warte poświęconego czasu. Samo przejście procedur pozwolenia na budowę farmy fotowoltaicznej nie należy do bardzo skomplikowanych, jednak jest to proces złożony z kilku etapów, które są dosyć szczegółowe.
Pierwszym krokiem na drodze do budowy farmy fotowoltaicznej jest wybór działki, na której zostanie wybudowana farma fotowoltaiczna. Maksymalna moc instalacji, która powstanie na danym terenie, jest bowiem uzależniona od jego wielkości i ukształtowania. Kolejny etap to opracowanie projektu budowy farmy, określenie mocy instalacji i wymagań technicznych urządzeń oraz rozplanowanie rozmieszczenia paneli. Są one podstawą do uzyskania decyzji środowiskowej w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta, a także pozwolenia na budowę. Zatem do wad budowy farmy fotowoltaicznej można zaliczyć czas potrzebny na załatwienie niezbędnych zezwoleń.
Sprzeciw wobec budowy farmy fotowoltaicznej
Decydując się na ten rodzaj inwestycji, należy liczyć się z ewentualnym sprzeciwem przeciwko budowie famy fotowoltaicznej ze strony osób mieszkających w pobliżu terenu, na którym ma ona powstać. Farmy fotowoltaiczne generują pole elektromagnetyczne, którego oddziaływanie może powodować u ludzi m.in. zaburzenia układu nerwowego i odpornościowego, bóle głowy oraz zmęczenie. Chociaż obecnie nie istnieją żadne jednoznaczne badania naukowe, które potwierdzałyby ich szkodliwość, to brak zgody ze strony mieszkańców na budowę farmy fotowoltaicznej można uznać za wadę.
Jakie są koszty budowy farmy fotowoltaicznej?
Koszt budowy farmy fotowoltaicznej wynosi około 2,3-2,6 mln zł netto w zależności od mocy i klasy wykorzystanych komponentów. Mimo tego, że samo postawienie farmy jest inwestycją dosyć kosztowną, co mogłoby zostać zaliczone do jej wad, to istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na budowę. Środki na ten cel można pozyskać m.in. z Regionalnych Programów Operacyjnych, budżetów samorządowych i krajowych. Obecnie Unia Europejska oraz polityka państwowa zmierzają do poprawy sytuacji środowiska naturalnego i zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Zatem dużą zaletą budowy farmy fotowoltaicznej jest to, że stanowi ona przyszłościową inwestycję.
Czy na farmie fotowoltaicznej można zarabiać?
Jakie są zarobki z farmy fotowoltaicznej? Za 1 MW można otrzymać nawet 400 złotych netto, co oznacza, że w ciągu roku przy produkcji 1000 MWh można zarobić około 420 tys. złotych. Zaletę budowy farmy fotowoltaicznej stanowi również to, iż inwestycja zwraca się mniej więcej po 7 latach.
Niewątpliwie budowa farmy fotowoltaicznej ma znacznie więcej zalet, a najważniejszą z nich jest pozyskiwanie elektryczności z promieniowania słonecznego, które jest nieskończonym źródłem energii. Dodatkowo panele fotowoltaiczne nie emitują szkodliwych substancji do środowiska naturalnego i nie generują hałasu.